Scaling – zdejmowanie kamienia nazębnego

1814
Opublikowano wrz 16, 2014 by MedFace

Film z serii „Higiena jamy ustnej” z serwisu MEDface.tv.


Scaling – to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych czyli kamienia nazębnego. Przyczyną powstawania kamienia jest nieprawidłowe mycie zębów i brak higieny. Bakterie, resztki jedzenia i ślina pozostające na powierzchniach zębów tworzą miękką płytkę nazębną, która po pewnym czasie twardnieje.

Powtarzanie się tego schematu doprowadza w konsekwencji do powstania złogów kamienia. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując odsłanianie szyjek zębowych, niszczy zęby powodując próchnicę, przyczynia się również do procesów zaniku kości wyrostka zębowego, co prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich utraty (parodontoza).

Kamień nazębny usuwa się w gabinetach stomatologicznych stosując saling ultradźwiękowy. Przeprowadza go lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna przy pomocy tzw. scalera, którego końcówkę przykłada się do zęba i wprowadza w drgania o bardzo wysokiej częstotliwości powodując odpadanie kamienia. Zabieg ten powinno się przeprowadzać 1-2 razy w roku.

Zabieg nie jest bolesny choć niektóre osoby mogą odczuwać dyskomfort. Dlatego tak ważne jest płukanie jamy ustnej rozcieńczonym EludrilemCLASSIC już przed zabiegiem scalingu! Poprawi to komfort pracy lekarza oraz zabezpieczy pacjenta przed wysiewem bakterii do krwiobiegu. Dodatkowo uśmierzy ewentualne odczucia bólowe.

W takich przypadkach można też przeprowadzić lakierowanie po zabiegu. Scaling ultradźwiękowy nie jest zalecany osobom posiadającym wszczepiony rozrusznik serca oraz kobietom w ciąży.

Skuteczną ochroną przed nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego, na który jesteśmy narażeni po usunięciu złogów nazębnych może być także stosowanie antybakteryjnej pasty Elgydium Anti-plaque, której mechanizm działania gwarantuje dodatkową ochronę przed bakteriami.
Jeszcze raz należy podkreślić, że pokazane produkty i środki higienizacyjne dostępne są tylko w aptekach i niektórych gabinetach stomatologicznych.

Kategorie Tag
 • Madonna Dora

  czy w koncu lekarz ma prawo przeprowadzac ten zabieg czy tez higienistka ,bo w artykule NIL napsiane jest wyraznie skalling moze higienistka przeprowdzic na zlecenie i przy obecnosci lekarza.Wiec dlaczego higienistki wykonuja ten zabieg bez niego jest na to orzeczenie prawnika. Jak to rozumiec.

  • Oscar

   W polskim prawie brak jest jednoznacznych regulacji odnoszących się bezpośrednio do zakresu uprawnień higienistki stomatologicznej. Można jednak odnieść się do regulacji określających podstawę programową kształcenia w zawodzie higienistki stomatologicznej. Rozporządzenie ministra Edukacji Narodowej z 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach, określające podstawę programową kształcenia m.in. w zawodzie higienistki stomatologicznej, stanowi, że jednym z zadań, do których powinna być przygotowana higienistka jest: wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych i zabiegów profilaktyczno – leczniczych pod nadzorem i na zlecenie lekarza dentysty. Przez nadzór Ministerstwo Zdrowia rozumie bezpośrednią obecność lekarza dentysty w miejscu, w którym zabieg jest wykonywany. Wynika z tego, że stomatolog, powinien być obecny przy wykonywaniu scalingu.

   • Madonna Dora

    dziekuje czyli mam prawo zaskarzyc klinike o zlamanie przepisow !!!

    • Oscar

     prawo we wspomnianej materii nie jest jednoznaczne co podałem powyżej, trudno jest zatem mówić o łamaniu przepisów skoro ich nie ma, albo nie są pełne (brak jednoznacznych regulacji…). Aby mieć pewność, że warto takie kroki poczynić należy udać się do prawnika, który zapewne udzieli odpowiedniej porady, po zbadaniu tej konkretnej sytuacji. Myślę też, że warto zasięgnąć języka u samego źródła tj. w ministerstwie, zanim jakiekolwiek kroki Pani poczyni.

     • Adenka

      Dziekuje za odpowiedz..rowniez .wyczytalam ze !!.w zwiazku z wileloma zapytaniami w tej kwesti to N odpowiadaja tak… Skaling czyli usuwanie kamienia nazebnego ,jest zabiegiem profilaktyczno-leczniczym ww przepisow wykonywanie takiego zabiegu przez higienistke stomat.powinno odbywac sie na zlecenie i pod nadzorem lekarza dentysty .Oznacza to ze lekarz dentysta ,zleciwszy higienistce wykonanie zabiegu,powinien byc bezposrednio obecny przy jego wykonaniu !!!podpisane przez radce prawnego 15 stycznia 2013..


Warning: Unknown: open(/home/kliknijto/.tmp/sess_j293jn4bo993vfu4f7oo4a7bu7, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/kliknijto/.tmp) in Unknown on line 0