Płukanie jamy ustnej

1813
Opublikowano wrz 24, 2014 by MedFace

Film z serii „Higiena jamy ustnej” z serwisu MEDface.tv.


Kompletna pielęgnacja jamy ustnej i zębów powinna obejmować: szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie płynem do płukania jamy ustnej. W fazie leczenia może to być płyn EludrilCLASSIC, w fazie podtrzymującej któraś z płukanek Elgydium. W aptekach dostępne są płukanki z fluorem, które pomagają zapobiegać próchnicy i redukują gromadzenie się płytki nazębnej. Fluor zabezpiecza zęby szczególnie w miejscach narażonych na atak próchnicy, takich jak szczeliny pomiędzy zębami, powierzchnie styczne i zęby położone daleko w tyle jamy ustnej.

Płukanie jamy ustnej pozwala również na długotrwałe utrzymanie świeżego oddechu i uczucia czystości po szczotkowaniu zębów. Wybrane płyny do płukania jamy ustnej zawierają dodatkowe składniki o specjalnym działaniu: np.: EludrilCLASSIC ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze oraz zapobiega problemom z dziąsłami. Stosować go należy przy:

  • zapaleniu dziąseł i chorobach przyzębia;
  • infekcjach jamy ustnej, gardła, poprotezowych odczynach zapalnych,
  • przed i po zabiegach chirurgicznych w gabinecie stomatologicznym (usuwanie złogów nazębnych, ekstrakcja zębów, wszczepianie implantów, chirurgiczne leczenia chorób przyzębia).

Stosowanie płynów i płukanek jest szczególnie zalecane: dzieciom, które niedokładnie szczotkują zęby; osobom starszym, których ruchy są ograniczone; osobom z urazami jamy ustnej; pacjentom z zapaleniem w obrębie jamy ustnej (gdy szczotkowanie wywołuje ból i dodatkowo może podrażniać chore miejsca).

Najlepiej jest płukać jamę ustną dwa razy dziennie. Jak podano na przykładach płukanki mają bardzo szerokie zastosowanie profilaktyczne, lecznicze i odświeżające. Stanowią dziś ważne uzupełnienie profesjonalnej higieny jamy ustnej i zębów.

Pokazu dokonała Pani Dorota Strycharczyk – lekarz stomatolog.

Kategorie Tag
  • Jan Przybora

    ciekawy film.


Warning: Unknown: open(/home/kliknijto/.tmp/sess_njt4ugid178jf7k2r8e8r1tm76, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/kliknijto/.tmp) in Unknown on line 0