płacz dziecka

Objaw piastunki

Z tym ciekawie brzmiącym terminem, doskonale znanym wszystkim adeptom medycyny, zetknąłem się po raz pierwszy 3 lata temu przypadkiem przysłuchując się jednej opowieści typu „ciekawy przypadek”. W internecie spotkamy kilka opisów przedstawiających wspomniany problem.

Objaw piastunki, czy jak inni nazywają łokieć piastunki polega na gwałtownym pociągnięciu ręki dziecka z rozluźnionym nadgarstkiem i wyprostowanym stawem łokciowym. Ofiarą tego objawu padają najczęściej dzieci między 2 a 3 rokiem życia. Wielokrotnie widuje się przecież obraz, w którym osoba dorosła trzymająca dziecko za rękę pociąga je ku górze podtrzymując, gdy potyka się ono o chodnik, albo szarpie je w napadzie złości, gdy nie chce spełnić jakiejś prośby. Powodem objawu mogą też być ćwiczenia gimnastyczne na drążku lub nieszczęśliwy upadek na przeprostowaną kończynę.

A oto historia, którą zasłyszałem:

„Zaniepokojona mama Krzysia wsłuchiwała się w wyjaśnienia pani doktor, która obrazowo przedstawiała mechanizm i proces nastawiania podwichniętego stawu. Dziecko co jakiś czas borykało się z tym problemem i nikt do tej pory nie był w stanie prawidłowo postawić diagnozy. W desperacji z obolałą ręką i zaciśniętymi wargami trafili do przychodni. Skulone dziecko trzymając się kurczowo za łokieć, po dwóch wprawnych ruchach pani doktor z uśmiechem na ustach „przybiło piątkę”. „To nieprawdopodobne” - mówi mama, która po wyjaśnieniu przez lekarza z zadumą w głosie zwraca się do męża: „…ale my przecież nie mamy żadnej piastunki (?). Krzysia pilnuje przecież nasza mama…”  :-).

Czasem proste rozwiązania dają naprawdę dobre rezultaty. Jeśli zatem Twoje dziecko boryka się z podobnym problemem zapytaj lekarza o objaw piastunki i upewnij się czy dziecka nie pilnuje czasem Twoja mama :-)

Bądź na bieżąco


Warning: Unknown: open(/home/kliknijto/.tmp/sess_1vlkfcjul9eegqlmnpsd829au6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/kliknijto/.tmp) in Unknown on line 0