migrena

Migrena – czy wiesz, że…?

Migrena jest chorobą przewlekłą, występującą przez większą część życia chorego. Trwa zazwyczaj do kilku dni, choć czasem ból może utrzymać się dłużej. Najczęściej dotyka ona osób w wieku 30-40 lat. Często pojawia się nagle, bez przyczyny, ale znane są czynniki, które mogą ją powodować. Wśród takich czynników wymienia się najczęściej: kofeinę, aspartam, glutaminian sodu, owoce cytrusowe, stres i odprężenie po stresie, zmiany hormonalne (miesiączka, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, okres jajeczkowania), pokarmy (np.: czekolada, nabiał, kakao, alkohol, przyprawy, owoce, tłuste potrawy, pokarmy zawierające glutaminian sodu), post, niedobór snu lub zbyt długi sen, zmęczenie i wysiłek fizyczny, leki (m.in. nitrogliceryna i jej pochodne, histamina, ranitydyna, estrogeny, nifedypina), gwałtowne zmiany pogody, pobyt w górach na dużych wysokościach, kosmetyki (np.: perfumy), jasne światło.

Zwiększeniu częstości napadów sprzyjają natomiast m.in.: otyłość, nadużywanie leków, stresujący tryb życia, brak regularności w spożywaniu posiłków, odwodnienie.

Głównym celem leczenia jest szybkie złagodzenie bólu i objawów towarzyszących, zwłaszcza nudności i wymiotów, oraz zapobieżenie ewentualnym nawrotom choroby.

Jednym ze sposobów walki z migreną jest eliminowanie z diety tych czynników, które mogłyby ją powodować lub nasilać. Przydatne jest zatem prowadzenie dziennika spożytych pokarmów i zapisywanie okoliczności występowania bólu głowy, co może pomóc w ustalaniu produktów, na które negatywnie reaguje organizm, i wyeliminowanie ich z diety.

Migrena „trenuje” mózg. Jak donoszą amerykańscy naukowcy w czasopismo „Neurology”, związany z wiekiem spadek zdolności poznawczych zachodzi u osób cierpiących na migreny wolniej niż u zdrowych. Badania przeprowadzono na grupie około 1,5 tysiąca osób, z których ponad 200 cierpiało na migreny. Okazało się, że u tych dotkniętych migrenami można zauważyć wolniejszy spadek zdolności umysłowych niż u tych, którzy na tę chorobę nie cierpią.

Migrena (też) męska rzecz. Chociaż na migrenę cierpią głównie kobiety, około 6% mężczyzn również jej doświadcza. Sławny aktor i reżyser Ben Affleck należy do tych panów. Przyznaje, że w walce z migreną najbardziej pomaga mu sen. Z badań wynika, że zdrowy sen przyczynia się do zmniejszenia i złagodzenia ataków migreny.

Migrena i sława. Wielu słynnych ludzi cierpiało z powodu migreny: pisarze, a wśród Miguel de Cervantes, Lewis Carroll, Virginia Woolf, a także poetka Emily Dickinson; malarze Vincent Van Gogh i Claude Monet; kompozytorzy Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin; z migreną zmagali się też Blaise Pascal, Karol Darwin, Albert Einstein, Juliusz Cezar, Otto von Bismarck czy Zygmunt Freud.

Bądź na bieżąco