Gluten - kłos

Gluten – a co Ty myślisz o diecie?

Dieta bezglutenowa – moda czy potrzeba?

O glutenie mówi się i pisze coraz częściej. Niemalże codziennie spotykamy się z informacjami, że kolega nie je glutenu bo jest chory na celiakię; koleżanka z pracy właśnie postanowiła zastosować dietę bezglutenową, bo chce lepiej wyglądać; synek sąsiadki nie je glutenu bo rozpoznano u niego autyzm itd. Nie dziwi nikogo fakt stosowania diety bezglutenowej przez osoby, które nie mają wyboru, ale na pewno zastanawiamy się czasem nad tym czy dietę tę powinny stosować osoby, które robić tego nie muszą. Głosy są podzielone choć sami wyznawcy tej diety mówią o tym, że czują się lepiej, mają lepszą cerę, a przede wszystkim nie tyją, a nawet gubią kilka kilogramów. Nic więc dziwnego, że dieta ta cieszy się takim uznaniem wśród kobiet. Nie wnikając zbyt głęboko w istotę tej diety dzielimy się kilkoma zasłyszanymi ciekawostkami, które glutenu dotyczą.

Świąteczna dieta bezglutenowa. Jeden zwyczajny opłatek zawiera 25 mg glutenu. To ważna informacja dla chorych na celiakię, ponieważ ta ilość glutenu to połowa dziennej dopuszczalnej dla nich dawki.

Mięsne smaki. Czysty gluten może być tak przyrządzony i przyprawiony, że strukturą i smakiem do złudzenia przypomina mięso. Gluten jako zamiennik mięsa jest często stosowany w kuchniach wegetariańskich i azjatyckich, dlatego nazywa go się także z japońskiego seitan.

Glutenowy brzuszek. U niektórych osób gluten zwalnia przemianę materii stając się przyczyną tycia i obrzęków. Aby jeść dużo i nie tyć wystarczy zamienić pieczywo pszenne lub żytnie na chleb ryżowy lub kukurydziany. Ryż, kukurydza czy orkisz nie zawierają glutenu.

Test na gluten. Najprostszą metodą pozwalającą stwierdzić, czy dany produkt zawiera skrobię, jest test płynem Lugola lub jodyna. Należy kroplę rozcieńczonego płynu Lugola lub jodyny nanieść na nieznany produkt. W obecności skrobi odczynniki zmienią kolor z pomarańczowego na granatowoczarny. Test ten nie potwierdza obecności glutenu w produkcie, a jedynie skrobi tam, gdzie nie powinno jej być. Obecność skrobi pozwala jednak z dużym prawdopodobieństwem założyć, że produkt zawiera również gluten.

Bądź na bieżąco


Warning: Unknown: open(/home/kliknijto/.tmp/sess_qg70nleb52nfv0kb03oqqsncg6, O_RDWR) failed: No such file or directory (2) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/home/kliknijto/.tmp) in Unknown on line 0